چت آنلاین
امروز شنبه ۳ مهر ۱۴۰۰
هزینه های زندگی در عمان

هزینه حمل و نقل

 

به طورکلی مردم کشور عمان و مهاجران این کشور اکثرا" به جای استفاده از وسایل نقلیه عمومی ترجیح می دهند از ماشین های اجاره ای استفاده نمایند، زیرا صرفه اقتصادی بیشتری دارد.هزینه اجاره یک ماشین به عوامل مختلفی مانند مدل ماشین،نوع ماشین ،تعداد روزهایی که شما ماشین را اجاره می کنید و اینکه ماشین سدان و یا شاسی بلند باشد، بستگی  دارد.

اجاره یک ماشین سدان بسته به عوامل فوق  روزانه 5 تا 12 ریال و ماشین شاسی بلند از 15تا 60 ریال و ماشین های خاص 100 ریال به بالا  می باشد.

برای کسب اطلاعات  بیشتر در این زمینه به بخش اجاره خو روها در عمان مراجعه فرمایید

 

 

 

هزینه اجاره منزل 

 

هزینه اجاره منزل در کشور عمان به شهر و مکان مورد نظر شما و اینکه آپارتمان باشد یا نه ، تعداد اتاق خوابها و مرکز شهر بودن و میزان دسترسی به مراکز خرید و شاپینگ مالها و اتوبان و فرودگاه...بستگی دارد.البته یکی از مزایای بسیار مهم مقوله اجاره خانه در عمان اینست که برعکس ایران هیچ مبلغی از شما به عنوان رهن و یا پول پیش نمیگیرند ولی بعضی از مالکان در سالهای اخیر معادل یک ماه اجاره را بعنوان ودیعه از شما دریافت می کنند.

 

 

 

جدول پایین هزینه اجاره خانه  بصورت ماهانه در کشور عمان رانشان می دهد.این قیمتها به صورت تقریبی  می باشد. شما به هنگام اجاره و قبل از نوشتن قرارداد می توانید از مالک تخفیف جزئی دریافت نمایید.

علاوه بر مکانهای زیر جهت اجاره منزل در کشور عمان،مکانهای دیگری مثال منطقه الموج مسقط و مسقط هیلز و دلفین ویلیج نیز وجود دارد که بیشتر افراد خارجی در آنجا ساکن می باشند و اجتره آنها به مراتب بیشتر از مناطق معمولی شهر می باشد .به طور مثال اجاره ماهانه یک واحد آپارتمان یک خوابه در منطقه الموج 400 ریال می باشد.

 

 

 

         نوع ساختمان     شهر

 سن ساختمان   

    اجاره 
آپارتمان یک خوابه مسقط زیر 10 سال 200 ریال
آپارتمان  دو خوابه مسقط زیر 10 سال 250 ریال
    آپارتمان سه خوابه و        ویلایی   مسقط   زیر 10 سال      400 ریال به بالا
آپارتمان یک خوابه خارج از مسقط   بالای 10 سال 150 ریال
آپارتمان دو خوابه خارج از مسقط بالای 10 سال 180 ریال
     آپارتمان سه خوابه و ویلایی خارج از مسقط بالای 10 سال 250 ریال

 

 

هزینه تحصیل در عمان

 

بطور کلی دوره آموزشی مدارس در کشور عمان از سن 4-5 سالگی آغاز می شود و تا سن 18 سالگی ادامه دارد.

دروه ابتدایی مدارس 6 سال و دوره متوسطه هم 6 سال می باشد. بعد از گذراندن دوران مدرسه ،دانش آموزان برای ورود به دانشگاه آماده می شوند.بیشتر مدارس در عمان روی علوم ریاضیات  و  کامپیوتر تاکید دارند.

مدارس در عمان به سه دسته تقسیم می شوند: 

-مدارس حکومتی یا دولتی که این گونه مدارس بیشتر مختص کودکان عمانی می باشد و زبان اصلی آموزش آنها عربی می باشد اما برخی دروس به زبان انگلیسی هم تدریس می شود.

-مدارس خصوصی که شبیه مدارس غیر انتفاعی ایران می باشد و شهریه این مدارس نسبت به مدارس حکومی بیشتر می باشد و زبان اصلی تدریس در این مدارس انگلیسی می باشد و در کنار آن یک یا چند درس هم به عربی آموزش داده می شود.

-مدارس بین الملل یا اینترنشنال:این گونه مدارس همانطور که از اسمش نیز مشخص است بین المللی می باشد و هزینه آن بسیار بیشتر از مدارس خصوصی می باشد و تنها به زبان انگلیسی تدریس می شود.این مدارس از ابتدایی تا دانشگاه دانش آموز را همراهی می کنند،معمولا یک رشته تخصصی ورزشی به دانش آموز آموزش می دهندو برخی از آنها یک رشته تخصصی موسیقی نیز با دانش آموز کار می کنند.

 

 

 

 

 جدول زیر هزینه تقریبی مدارس در عمان برای یکسال تحصیلی را نشان می دهد:

 

 

نوع مدرسه  دوره تحصیلی زبان اصلی هزینه تحصیل یک سال
حکومی یا دولتی 12 سال عربی 100-150 ریال 
خصوصی 12 سال انگلیسی-عربی 1500-3000 ریال
بین الملل  12 سال انگلیسی 4000 -15000 ریال

 

*مدرسه ایرانی نیز در مسقط وجود دارد که تنها مختص ایرانیان می باشد و زبان تدریس آن نیز فارسی می باشد و از دوره پیش دبستانی تا پیش  دانشگاهی را دارا می باشد. شهریه برای یک سال تحصیلی  این مجتمع  650  ریال می باشد

 

 

*تحصیلات دانشگاهی و دانشگاههای عمانی*

 

 

 

مقطع کارشناسی

مقطع کارشناسی در دانشگاههای عمان نیز 4 ساله می باشد. زبان آموزشی این دروه انگلیسی می باشد و برای ورود به این دوره باید علاوه بر مدرک پیش دانشگاهی و دیپلم مدرک آیلتس آکادمیک  نمره حداقل 5/5 الزامی می باشد. اما دانشجویان در طول ترم اول نیزفرصت ارائه مدرک آیلتس  را دارند.برخی از دانشگاههای عمان یک امتحان ورودی که شامل دروس ریاضیات و IT  می باشد را برگزار می کنند.و در صورت اخذ نمره قابل قبول امکان ورود به دانشگاه می باشد. اما برخی دیگر امتحان ورودی ندارند.ناگفته نماند که شرایط  ورود به دانشگاه بین المللی سلطان قابوس فرق دارد و داوطلبان باید در امتحان ورودی CGPA  شرکت کنند و نمره ی قبولی  2/75 تا 4 را کسب نمایند تا دانشجوی این دانشگاه شوند.

هزینه تحصیل در این دوره 2000 تا 4000 ریال می باشد.

 

مقطع کارشناسی ارشد

دوره تحصیلی کارشناسی ارشد در دانشگاههای عمان نیز 2 سال می باشد.زبان تدریس این دروه این دوره، زبان انگلیسی می باشد.مدارک مورد نیاز برای تحصیل در دوره کارشناسی ارشد دانشگاههای عمان ،مدرک ترجمه شده کارشناسی(برای دانشجویانی که از خارج از کشور عمان می آیند)و مدرک زبان آیلتس 6/5 می باشد.هزینه تحصیلی این دوره نیز2500 تا 4500 ریال می باشد.

 

دوره دکترا

تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به شركت بازرگاني الشاطئ الجميل العالمية می باشد.
طراحی سایت : ایران طراح